COVID-19: Hackeři nabízí slevy na hackování facebookových účtů i útočné nástroje pro začínající kyberzločince
21.03.2020
COVID-19: Hackeři nabízí slevy na hackování facebookových účtů i útočné nástroje pro začínající kyberzločince

​Celý svět bojuje s pandemií koronaviru COVID-19. Zavírají se obchody, izolují se města i státy. Celý svět zpomalil, ekonomika je v útlumu. Přesto situace někomu nahrává. Kyberzločincům. Hackeři se neustále snaží situaci zneužít ve svůj prospěch.

Od začátku ledna bylo registrováno více než 16 000 nových domén souvisejících s koronaviry. Jen za poslední tři týdny (od konce února) zaznamenal výzkumný tým Check Point Research obrovský nárůst nově registrovaných domén. Průměrný počet nových domén je téměř 10krát vyšší v porovnání s předchozími týdny. Zjistilo se, že 0,8 % těchto domén bylo škodlivých (93 webových stránek) a dalších 19 % bylo podezřelých (více než 2 200 webových stránek). V minulém týdnu bylo dokonce zaregistrováno více než 6 000 nových domén, což je o 85 % více než v týdnu předchozím. 

Speciální nabídky různých hackerů také propagují malware a nástroje pro zneužití zranitelností a prodávají se na dark netu se slevou při zadání kódu „COVID19“ nebo „coronavirus“. Akce jsou zaměřené na nezkušené kyberútočníky, kteří hledají nějaké předpřipravené hrozby.

„Koronavirová sleva! 10% sleva na VŠECHNY produkty.“ Není to ukázka promoakce oděvního obchodu, ani to není tahák na nové chytré hodinky. Mezi „zboží“, které je možné zakoupit za speciální ceny, patří například „nástoj pro maskování před WinDefenderem“ a „Maskování před e-mailovou ochranou a zabezpečením Chromu“.

„Našli jsme také skupinu hackerů pod jménem SSHacker, kteří se podle svých slov 'zaměřují na poskytování nejlepších hackerských služeb od roku 2005' a nyní nabízejí služby na hackování facebookových účtů za zvýhodněnou cenu,“ říká Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point.

„A tím to nekončí. Samozřejmě existuje mnoho falešných online prodejů nabízejících různé zboží za neuvěřitelné ceny. Prodejce, který se jmenuje 'True Mac', nabízí 'nejoblíbenější Mac' model - MacBook Air - za fantastickou cenu 390 dolarů jako 'speciální koronavirovou nabídku'. Ale jak vždy opakujeme, pokud něco zní až příliš dobře, obvykle je v tom nějaký háček. A na takový háček se vás kyberzločinci snaží chytit,“ dodává Petr Kadrmas.
 

A jak se tedy chránit, abyste se nestali obětí kyberpodvodníků a zločinců? Dodržujte základní bezpečnostní postupy:

1) Buďte opatrní ohledně e-mailů a souborů přijatých od neznámých odesílatelů, zejména pokud nabízejí speciální nabídky nebo slevy. 
2) Neotvírejte neznámé přílohy ani neklikejte na odkazy v e-mailech.
3) Ujistěte se, že objednáváte zboží z autentického zdroje. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, NENÍ kliknout na propagační odkazy v e-mailech a místo toho vyhledat požadovaného obchodníka ve vyhledávači a kliknout na odkaz na stránce výsledků vyhledávače (Seznam, Google atd.).
4) Používejte komplexní bezpečnostní řešení, které vás ochrání před známými i neznámými kyberhrozbami.

Nezapomeňte, že stejně jako si pravidelně myjeme ruce, je důležité udržovat i naši kybernetickou hygienu.

Více informací najdete na blogu společnosti Check Point:
https://blog.checkpoint.com/2020/03/19/covid-19-impact-as-retailers-close-their-doors-hackers-open-for-business/