Hackeři se při útocích maskují za Adidas, DHL nebo LinkedIn
27.07.2022
Hackeři se při útocích maskují za Adidas, DHL nebo LinkedIn

Check Point Research zveřejnil zprávu „Brand Phishing Report“ zaměřenou na phishingové útoky ve 2. čtvrtletí 2022. Z reportu vyplývá, jaké značky kyberzločinci nejčastěji napodobovali při pokusech o krádeže osobních dat nebo platebních údajů.

Nejčastěji napodobovanou značkou při phishingových útocích byl opět LinkedIn, uživatelé si tak musí dávat pozor na nejrůznější triky. Sociální sítě jsou celkově nejčastěji napodobovanou kategorií, následují technologické organizace, které na druhém místě vystřídaly přepravní společnosti.

Z technologických značek se hackeři nejčastěji maskují za Microsoft, který se posunul na druhé místo. 13 % všech phishingových podvodů napodobujících známé značky se snažilo nalákat uživatele právě jménem tohoto technologického giganta, což je více než dvojnásobek oproti předchozímu čtvrtletí. Do první desítky se nově dostaly také Adidas, Adobe a HSBC, ačkoli jejich podíl nebyl nijak výrazný, ve třetím čtvrtletí může dojít k dalšímu nárůstu.

„Phishingové e-maily jsou v arzenálu prakticky všech hackerů, protože se jedná o rychlou a efektivní cestu, jak při relativně nízkých nákladech vyzkoušet pozornost milionů uživatelů,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer EE v kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies. „Důvěryhodné značky v uživatelích vzbuzují falešný pocit bezpečí, čehož kyberzločinci mohou zneužít.“

„Kyberzločinci využijí jakoukoli značku, která má dostatečný dosah a důvěru uživatelů. Proto v Top 10 vidíme nově Adidas, Adobe a HSBC. A důvod, proč podobné phishingové podvody hackeři stále používají, je prostý. Funguje to. Uživatelé proto musí být obezřetní a dávat si pozor na varovná znamení, jako jsou špatná gramatika, pravopisné chyby nebo podivné názvy domén,“ dodává Peter Kovalčík.

Při phishingových útocích se kyberzločinci snaží napodobovat známé značky a jejich webové stránky, včetně URL adresy a designu stránek. Hackeři chtějí využít důvěry a lidské emoce, jako je strach z promeškání slevy. Pocit naléhavosti může způsobit, že uživatelé na něco kliknou, aniž by si předtím ověřili, zda e-mail skutečně pochází od dané značky. Může tak dojít ke stažení malware nebo krádeži cenných osobních údajů.

Nejčastěji napodobované značky ve phishingových podvodech v 2. čtvrtletí 2022

1. LinkedIn (45 % všech phishingových podvodů napodobujících známé značky)
2. Microsoft (13 %)
3. DHL (12 %)
4. Amazon (9 %)
5. Apple (3 %)
6. Adidas (2 %)
7. Google (1 %)
8. Netflix (1 %)
9. Adobe (1 %)
10. HSBC (1 %)

Krádeže účtů

Phishingové e-maily napodobující zprávy od LinkedInu se obvykle snaží krást informace o účtu. Check Point zaznamenal nejrůznější zprávy s předměty jako „Tento týden jste se objevili v 8 vyhledáváních“, „Máte jednu novou zprávu“ nebo „Rád bych s vámi obchodoval přes LinkedIn“. Často jsou podvody spojeny s různými novinkami, například e-maily odesílané z adresy „LinkedIn Security (mlayanac@armada.mil[.]ec)“ působí naléhavě a pod záminkou aktualizace účtu je uživatel přesměrován na podvodnou stránku https://lin882[.]webnode[.]page, kde je oběť vyzvána k zadání údajů.Přepravní podvody

Vzhledem k popularitě online nákupů vidíme velké množství přepravního phishingu. Podvodné e-maily se maskují například za známou značku DHL a z e-mailové adresy „DHL EXPRESS (track@harbormfreight[.]com)“ jsou rozesílány zprávy s předmětem „Oznámení o příchozí zásilce“, které lákají ke kliknutí na odkaz, který uživatele zavede na imitaci DHL stránek.

 Krádeže outlookových účtů

Hackeři se snaží také získat informace o outlookových účtech. Například z e-mailové adresy „Outlook OWA (mike@vokertech.com)“ jsou rozesílány zprávy s předmětem „[Vyžadována akce] Poslední připomenutí – Ověřte svůj účet OWA“. Po kliknutí na odkaz jsou uživatelé přesměrováni na podvodnou stránku jfbfstxegfghaccl-dot-githu-dir-aceui-xoweu[.]ue[.]r[.]appspot[.]com, kde musí zadat uživatelské jméno a heslo. Jedná se o riziko pro jednotlivce i organizace, protože jakmile kyberzločinci proniknout do outlookového účtu, získají kromě přístupu k e-mailům i přístup ke všem aplikacím, včetně Teams a SharePoint.

 Krádeže informací o platební kartě

Podvodníci zkouší vylákat z uživatelů také informace o platebních kartách. Například zprávy, podvrhujícího jako odesílatele Amazon, obsahují předmět „Ověření účtu Amazon“ a po kliknutí na škodlivý odkaz je uživatel na podvodné stránce vyzván k zadání fakturačních údajů, včetně informací o platební kartě.

 Jak se před phishingem chránit? Podívejte se na několik základních bezpečnostních tipů:

1. Nikdy nesdílejte své přihlašovací údaje a nepoužívejte stejná hesla. Krádeže přihlašovacích údajů jsou oblíbeným cílem kybernetických útoků. Řada lidí používá stejná uživatelská jména a hesla napříč různými účty, takže hackeři pak získají přístup k dalším online službám.

2. Pozor na e-maily s žádostí o resetování hesla. Pokud obdržíte nevyžádaný e-mail s žádostí o resetování hesla, neklikejte na odkazy ve zprávě. Kliknutím na odkaz se totiž můžete dostat na phishingové stránky, které sice budou připomínat originální web, ale své přihlašovací údaje poskytnete kyberzločincům.

3. Nenechte se zmanipulovat. Techniky sociálního inženýrství se snaží zneužívat lidskou přirozenost. Lidé častěji udělají chybu, když spěchají nebo se snaží plnit zdánlivě důležité příkazy. Phishingové útoky běžně používají tyto techniky k přesvědčení obětí, aby ignorovaly jakékoli podezření a klikly na odkaz nebo otevřely přílohu.

4. Všímejte si detailů. Pokud budete pozorní, můžete odhalit řadu věcí, které signalizují phishing. Jedná se třeba o špatné formátování, pravopisné a gramatické chyby, včetně názvů domén, a obecné pozdravy jako „vážený uživateli“ nebo „drahý zákazníku“. Ujistěte se také, že odkazy začínají https:// a nikoli http://. A nikdy nedůvěřujte podezřelým zprávám.

5. Obecně platí, že nesdílejte více, než je nezbytně nutné, a to bez ohledu na web. Společnosti nepotřebují vaše rodné číslo, abyste u nich mohli nakoupit. Nikdy neposkytujte své přihlašovací údaje třetím stranám.

6. Smažte podezřelé zprávy. Pokud máte podezření, že něco není v pořádku, důvěřujte svým instinktům a podezřelou zprávu smažte bez otevírání a klikání na odkazy.

7. Neklikejte na přílohy. Neotvírejte přílohy v podezřelých nebo podivných zprávách – zejména přílohy Word, Excel, PowerPoint nebo PDF, ale samozřejmě ani přílohy typu EXE, MSI nebo BAT.

8. Ověřte odesílatele. U každé zprávy zkontrolujte, kdo jej posílá. Kdo nebo co je zdrojem zprávy? Dávejte pozor na překlepy nebo rozdíly v e-mailové adrese odesílatele. A neváhejte blokovat podezřelé odesílatele.

9. Neodkládejte aktualizace. V mobilním telefonu i počítači používejte vždy nejnovější verze softwaru. Nové verze mají opravené chyby a záplatované zranitelnosti. Použití zastaralého softwaru může hackerům umožnit, aby se dostali k vašim osobním informacím.

10. Nikdy nevěřte příliš dobrým nabídkám, jako „80% sleva na nový iPhone“. Buďte velmi opatrní i u výstražných zprávách a vždy raději napřímo kontaktujte danou společnost, ať už vám přijde nějaká upomínka z banky nebo třeba zpráva o nedoručené zásilce.

11. Chraňte se před phishingovými útoky. Důležitým prvním krokem k ochraně je pochopení taktik hackerů a rizik souvisejících s phishingovými útoky. Moderní phishingové kampaně jsou ale sofistikované a je pravděpodobné, že řada lidí podvod nepozná. Důležité je proto používat i bezpečnostní řešení na ochranu koncových bodů a e-mailů a pokročilé anti-phishingové řešení​.