Hackeři útočili na banky ve východní Evropě
6. 12. 2018
Hackeři útočili na banky ve východní Evropě

V letech 2017 a 2018 se odborníci ze společnosti Kaspersky Lab podíleli na vyšetřování řady hackerských útoků označených DarkVishnya, které byly zacílené na finanční organizace ve východní Evropě. Odborníci přišli na to, že se hackerům podařilo do budov propašovat neznámá zařízení, po jejichž připojení do firemní sítě se jim podařilo nabourat korporátní systémy. Doposud bylo tímto způsobem napadeno nejméně osm bank. Odhadované škody se šplhají do desítek milionů dolarů.

Útočníci využili tři druhy zařízení: notebook, Raspberry Pi (jednodeskový počítač o velikosti kreditní karty) a Bash Bunny (speciálně navržený nástroj pro provedení a automatizaci útoků prostřednictvím USB). Ta byla navíc vybavena modemy GPRS, 3G nebo LTE, které útočníkům umožnily vzdáleně proniknout do firemní sítě finanční instituce.

Poté, co se kyberzločincům podařilo spojit se síťovými zařízeními, pokusili se získat přístup do webových serverů, aby odtud mohli ukrást data potřebná pro RDP (remote desktop protocol). Díky němu mohli na vybraném počítači získat data nebo finance. Teno způsob fileless útoku vyžadoval využití nástrojů pro vzdálené spuštění Impacket, winexesvc.exe nebo psexec.exe. V rámci poslední fáze útoku použili útočníci software pro vzdálenou správu, aby mohli s infikovaným počítačem udržovat spojení.

„V průběhu uplynulého roku a půl jsme sledovali zcela nový typ bankovních útoků, který svojí komplexností a složitostí velmi znesnadňoval své odhalení. Dlouhou dobu jsme nevěděli, jaký vstupní bod do korporátní sítě hackeři používají, protože se mohl nacházet v podstatě v jakékoliv kanceláři v regionu. Tato neznámá propašovaná zařízení nebylo možné najít vzdáleně. Útočníci je mohli kdykoliv skrýt a navíc používali i legitimní nástroje, které komplikují reakci na incidenty,“ říká Sergey Golovanov, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky Lab.

Odborníci z Kaspersky Lab doporučují finančním institucím následující opatření, aby zůstaly v bezpečí před podobnými digitálními krádežemi:

  • Kontrolujte připojená zařízení a jakýkoliv přístup do firemní sítě.
  • Odstraňte existující bezpečnostní nedostatky včetně těch, které se týkají nesprávné síťové konfigurace. S tímto problémem vám může účinně pomohou penetrační testy, které nejen objeví nedostatky, ale organizacím také doporučí jejich opravu a další posílení ochrany.
  • Používejte specializovaná bezpečnostní řešení, která detekují pokročilé hrozby a různé síťové anomálie a podezřelé aktivity.


Více informací o těchto bankovních útocích se dozvíte na blogu Securelist.com.