Hackerská skupina Cloud Atlas útočí na ruské a běloruské subjekty
07.01.2023
Hackerská skupina Cloud Atlas útočí na ruské a běloruské subjekty

Check Point Research upozorňuje, že kyberšpionážní skupina Cloud Atlas (neboli Inception) se v souvislosti s válkou zaměřuje na nové cíle. 

Skupina byla poprvé objevena v roce 2014 a má na svědomí řadu vysoce cílených útoků na kritickou infrastrukturu po celém světě. V letech 2020-2021 útočila na ministerstva, diplomatické subjekty a průmyslové cíle po celém světě, včetně západní a jihovýchodní Asie a Evropy. Taktika, techniky a postupy skupiny zůstávají relativně neměnné.Ovšem za začátku konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v roce 2021 a zejména po vypuknutí války v únoru 2022 se aktivity skupiny výrazně zúžily a zaměřily na vládní, diplomatické, výzkumné a průmyslové subjekty Ruska, Běloruska a konfliktní oblasti na Ukrajině a v Moldavsku. Některé důkazy naznačují, že skupina provedla několik úspěšných útoků a podařilo se jí získat plný přístup do cílových organizací. Od června 2022 jsme byli svědky několika kampaní zaměřených na velmi konkrétní cíle v Bělorusku, především v dopravním a vojenském radioelektronickém sektoru, v Rusku se zaměřila na vládní sektor, energetiku a kovoprůmysl.

Zajímavé je, že kromě obvyklého malwaru, používaného touto skupinou, byl objeven i zcela nový hackerský nástroj. Do infikovaných systémů skupina instaluje nejen svůj tradiční špionážní škodlivý kód, ale používá také DLL knihovnu k proxy připojení přes počítač oběti.

Ve spearphishingových kampaních zaměřených na ruská ministerstva napodobují útočníci například zprávy a dokumenty ministerstva zahraničních věcí. Při útocích na běloruské subjekty byl použit dokument „Komplexní analýza ekonomické a finanční činnosti obchodní organizace“.Při útocích na vládní a energetický sektor používá Cloud Atlas například „Usnesení vlády Ruské federace o uplatňování právních předpisů v oblasti atomové energie v Záporožské oblasti“.Cloud Atlas používá jednoduchou, ale účinnou metodu sociálního inženýrství a ke kompromitaci cílů využívá spearphishingové e-maily. V první fázi útoku jde o wordové dokumenty se vzdálenými šablonami, které jsou nějak zajímavé pro konkrétní cíl, díky čemuž jsou phishingové dokumenty téměř neodhalitelné. Skupina je velmi aktivní a úspěšná, i když své taktiky a techniky upravuje jen drobně. Navíc nejen že se jim daří infiltrovat do cílových systémů, ale svůj přístup rozšiřují na mnohem rozsáhlejší doménu, aby mohli zasažené operace využít k dalším operacím.