Hackerské skupiny na Telegramu, Signalu a dark webu podporují protesty v Íránu
30.09.2022
Hackerské skupiny na Telegramu, Signalu a dark webu podporují protesty v Íránu

Check Point Research objevil v souvislosti s íránskými protivládními protesty po smrti Mahsy Amíníové několik hackerských skupin, které pomáhají demonstrantům obejít přísná pravidla vynucená režimem. Na Telegramu, Signalu a dark webu jsou skupiny podporující protesty, zaměřují se například na úniky a prodej dat, včetně telefonních čísel a e-mailů úředníků a map citlivých míst. Hackerské skupiny také umožňují lidem v Íránu vzájemně komunikovat a sdílet zprávy o dění v ulicích, čemuž se vláda ve snaze potlačit protesty snaží zabránit. 

  • Skupiny na Telegramu mají od 900 do 12 000 členů.
  • Několik skupin poskytuje seznam proxy serverů a VPN, které pomáhají obcházet cenzuru v Íránu.
  • Další skupiny pomáhají protestujícím s přístupem na sociální sítě.

Stejně jako v ostatních případech i zde existují hackerské skupiny, které se snaží na situaci vydělat a informace o Íránu a režimu prodávat.

„Vidíme, že skupiny na Telegramu, dark webu a ‚běžném‘ webu pomáhají protestujícím obejít restrikce a cenzuru, což je v současné chvíli způsob, jak se íránský režim snaží vypořádat s protesty. Skupiny se začaly objevovat zhruba den po propuknutí protestů. Cílem je podpora demonstrací i snaha umožnit lidem v Íránu vzájemně komunikovat a sdílet zprávy o situaci,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

Oficiální kanál skupiny Atlas Intelligence Group

Členové: Přibližně 900
Zdroj: Telegram

Zaměřují se na úniky protirežimních dat, včetně telefonních čísel a e-mailů úředníků a map citlivých míst. Snaží se také prodávat „soukromé“ informace o IRGC. Nabízí i seznam služeb, které pomohou obejít cenzuru v Íránu.

 

 ARVIN

Členové: Přibližně 5 000
Zdroj: Telegram

V současnosti se zaměřují na zprávy z protestů, reportáže a videa z ulic a informace o stavu internetu v Íránu. Nabízí otevřené VPN servery k obcházení cenzury.

 


RedBlue

Členové: Přibližně 4 000
Zdroj: Telegram

V rámci hackerského webu hide01.ir uveřejňují rozhovory a návody na hackování počítačů a softwaru. V současnosti pomáhají demonstrantům obcházet cenzuru a připojit se k sociálním sítím.

 


Projekt Tor

Členové: Přibližně 12 000
Zdroj: Telegram, Tor stránka na webu

Snaha pomoci protestujícím pomocí Projektu Tor.

 


Signal

Zdroj: Běžný web
https://signal.org/en/
https://en.wikipedia.org/wiki/Signal_(software)

Signal je komunikační aplikace vyvinutá neziskovou organizací Signal Foundation. Uživatelé mohou posílat individuální a skupinové zprávy, včetně souborů, hlasových zpráv, obrázků a videí, a uskutečňovat hlasové i videohovory. Signal se také rozhodl připojit k úsilí a podpořit protesty v Íránu a pomáhá lidem nastavit proxy servery, které lze použít k obejití cenzury. https://signal.org/blog/run-a-proxy/

 


Fórum pro politické diskuse

Zdroj: Dark web