Check Point Research objevil v souvislosti s íránskými protivládními protesty po smrti Mahsy Amíníové několik hackerských skupin, které pomáhají demonstrantům obejít přísná pravidla vynucená režimem. Na Telegramu, Signalu a dark webu jsou skupiny podporující protesty, zaměřují se například na úniky a prodej dat, včetně telefonních čísel a e-mailů úředníků a map citlivých míst. Hackerské skupiny také umožňují lidem v Íránu vzájemně komunikovat a sdílet zprávy o dění v ulicích, čemuž se vláda ve snaze potlačit protesty snaží zabránit.
- Skupiny na Telegramu mají od 900 do 12 000 členů.
- Několik skupin poskytuje seznam proxy serverů a VPN, které pomáhají obcházet cenzuru v Íránu.
- Další skupiny pomáhají protestujícím s přístupem na sociální sítě.
Stejně jako v ostatních případech i zde existují hackerské skupiny, které se snaží na situaci vydělat a informace o Íránu a režimu prodávat.
„Vidíme, že skupiny na Telegramu, dark webu a ‚běžném‘ webu pomáhají protestujícím obejít restrikce a cenzuru, což je v současné chvíli způsob, jak se íránský režim snaží vypořádat s protesty. Skupiny se začaly objevovat zhruba den po propuknutí protestů. Cílem je podpora demonstrací i snaha umožnit lidem v Íránu vzájemně komunikovat a sdílet zprávy o situaci,“ říká Daniel Šafář, Area Manager CEE regionu z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Oficiální kanál skupiny Atlas Intelligence Group
Členové: Přibližně 900
Zdroj: Telegram
Zaměřují se na úniky protirežimních dat, včetně telefonních čísel a e-mailů úředníků a map citlivých míst. Snaží se také prodávat „soukromé“ informace o IRGC. Nabízí i seznam služeb, které pomohou obejít cenzuru v Íránu.
ARVIN
Členové: Přibližně 5 000
Zdroj: Telegram
V současnosti se zaměřují na zprávy z protestů, reportáže a videa z ulic a informace o stavu internetu v Íránu. Nabízí otevřené VPN servery k obcházení cenzury.
RedBlue
Členové: Přibližně 4 000
Zdroj: Telegram
V rámci hackerského webu hide01.ir uveřejňují rozhovory a návody na hackování počítačů a softwaru. V současnosti pomáhají demonstrantům obcházet cenzuru a připojit se k sociálním sítím.
Projekt Tor
Členové: Přibližně 12 000
Zdroj: Telegram, Tor stránka na webu
Snaha pomoci protestujícím pomocí Projektu Tor.
Signal
Zdroj: Běžný web
https://signal.org/en/
https://en.wikipedia.org/wiki/Signal_(software)
Signal je komunikační aplikace vyvinutá neziskovou organizací Signal Foundation. Uživatelé mohou posílat individuální a skupinové zprávy, včetně souborů, hlasových zpráv, obrázků a videí, a uskutečňovat hlasové i videohovory. Signal se také rozhodl připojit k úsilí a podpořit protesty v Íránu a pomáhá lidem nastavit proxy servery, které lze použít k obejití cenzury. https://signal.org/blog/run-a-proxy/
Fórum pro politické diskuse
Zdroj: Dark web