Komentář Kaspersky Lab k aktuální hackerské vlně na Instagramu
17. 8. 2018
Komentář Kaspersky Lab k aktuální hackerské vlně na Instagramu

​Mnoho uživatelů Instagramu bylo odhlášeno ze svých účtů bez možností obnovení přístupu k nim. Tito uživatelé uvádějí, že ihned po napadení jejích účtu změnili hackeři jejich nickname, profilový obrázek, e-mail a telefonní číslo, takže je téměř nemožné přístup k účtům obnovit.

Instagram k problému zveřejnil na svých stránkách prohlášení: https://instagram-press.com/blog/2018/08/14/issue-affecting-access-to-instagram-accounts/

Zatím není jasné, jak přesně zločinci přístup k profilům na Instagramu získávají, ale nejčastější metodou pro tento druh útoku je phishing. Jen tento rok zabránily produkty společnosti Kaspersky Lab přibližně 68 000 pokusům navštívit phishingové stránky využívající značku Instagram. Je přitom zajímavé, že už na konci července, několik týdnů před touto hackerskou vlnou, jsme byli svědky prudkého nárůstu počtu útoků z asi 150 za den na téměř 600.

V mnoha případech představují zranitelnost, na kterou hacekři míří, samotní uživatelé Instagramu, když dobrovolně poskytují své přihlašovací údaje na phishingových webech nebo v neověřených aplikacích.

"Instagram díky své popularitě přitahoval vždy velké množství podvodníků. Počet uživatelů této platformy se vyšplhal na více než miliardu. Jakmile se hackeři dostanou k účtu uživatele, získávají přístup k jeho osobním údajům a komunikaci. Uživatelský profil se pak může sám stát zdrojem škodlivého obsahu, phishingu a nevyžádané pošty, "říká Nadezhda Demidová, security researcher ve společnosti Kaspersky Lab.

Pro bezpečnost svých účtů by měli uživatelé dodržovat několik základních pravidel:

  • Neklikat na podezřelé odkazy.
  • Zkontrolovat adresu stránky, na které chtějí zadat své osobní údaje.
  • Používat pouze oficiální aplikaci nainstalovanou z důvěryhodného zdroje.
  • Nesdílet přihlašovací údaje k účtů se třetími stranami.