Nová verze umělé inteligence GPT-4 usnadňuje vytváření phishingových podvodů
17.03.2023
Nová verze umělé inteligence GPT-4 usnadňuje vytváření phishingových podvodů

Check Point Research analyzoval možnosti nové verze umělé inteligence GPT-4. Z prvotních průzkumů vyplývá, že existují různé scénáře, které by kyberzločinci mohli využít pro zvýšení efektivity při vytváření podvodů, hrozeb a útoků, a to i bez technických znalostí.

Novou verzi lze snadno použít například k vytváření phishingových zpráv, napodobujících e-maily od banky, nebo podvodných zpráv zaměstnancům. Snadno lze vytvořit také malware, který bude krást a odesílat pdf dokumenty, nebo kód pro stažení a spuštění malwaru. Konkrétní příklady najdete níže.

GPT-4 má sice některá omezení a ochranná opatření, která mají blokovat snahu o zneužití a vytváření podvodů a nebezpečných kódů, ale většinu z nich lze poměrně jednoduše obejít. Check Point bude GPT-4 i nadále testovat a v dalších dnech zveřejní podrobnější analýzu.

„Už dříve jsme upozorňovali, že ChatGPT zneužívají hackeři a je potřeba si na tuto novou vlnu hrozeb dávat pozor. Proto jsme také rychle analyzovali nejnovější verzi GPT-4. Nová platforma se sice na mnoha úrovních jednoznačně zlepšila, ale zároveň vidíme mnoho scénářů, které by mohli využít i technicky méně zdatní kyberzločinci. Hackeři by mohli vzhledem k rychlé reakci ChatGPT4 překonávat jednoduše technické problémy při vývoji a vylepšování malwaru. ChatGPT4 může, stejně jako prakticky všechny průlomové technologie, sloužit dobrým i špatným účelům. Umělá inteligence hraje stále významnější roli v kybernetické obraně i útocích a očekáváme, že hackeři se budou GPT-4 snažit intenzivně využít,“ říká Pavel Krejčí, Security Engineer z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

5 scénářů, jak by mohli kyberzločinci zneužít GPT-4:

1) C++ malware, který sbírá PDF soubory a odesílá je na FTP

Očividná snaha o vytvoření malwaru je blokována:

Chat GPT-4  


Ale stačí odstranit slovo malware a GPT-4 s vytvořením kódu pomůže:

Chat GPT-4  

Chat GPT-4  


Včetně pomoci s kompilací a dalším postupem:

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 

2) Phishing napodobující zprávu od banky

Zřejmá snaha o vytvoření podvodu je blokována:

Chat GPT-4  


Ve verzi ChatGPT 3.5 lze ovšem pravidla obejít:

Chat GPT-4  


Ve verzi 4 lze nyní celý podvod ještě více vylepšit:

Chat GPT-4  


3) Phishing napodobující zprávy zaměstnancům:

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 

Chat GPT-4 


4) PHP Reverse Shell

Chat GPT-4  


5) ​​Hacker vytvořil s pomocí ChatGPT jednoduchý java program, který stáhne PuTTY, velmi běžného SSH a telnet klienta, a spustí jej skrytě v systému. Skript lze samozřejmě upravit, aby stáhl a spustil jakýkoli program, včetně běžných malwarů.

Chat GPT-4  


Ve verzi 4 je zjevná snaha o vytvoření škodlivého programu blokována, ale jak je vidět níže, stačí pár drobností a nebezpečný program je vytvořen:

Chat GPT-4  


Odstranění slovíčka „skrytý“ (v souvislosti s PowerShellem):

Chat GPT-4  


A jeho následné vrácení zpět:

Chat GPT-4