Pozor na podvodné inzeráty na pronájmy bytů!
18. 6. 2018
Pozor na podvodné inzeráty na pronájmy bytů!

Na stránkách s inzeráty o pronájmu bytů se poslední dobou šíří podvodné nabídky. Jednu takovou nabídku zaznamenal i náš kolega a zkusil zjistit co nejvíce informací o průběhu "pronájmu" bytu, abychom vás mohli informovat o této hrozbě.
 
Inzerát na pronájem bytu v Brně se objevil na více nejmenovaných stránkách, které nabízejí služby inzertních ploch pro pronájmy a prodeje nemovitostí. Nabídka to byla opravdu zajímavá, byt 2+kk v novostavbě na ulici Křídlovická, tedy blízko centra, bez provize realitní kanceláři a i se službami za celkovou částku 8 000 Kč. K bytu náleželo také parkovací místo v podzemní garáži. Celkově tedy řádově cca o polovinu levnější, než je v tomto místě za takový byt obvyklé. Proč tedy nezkusit štěstí. Rozhodl jsem se na nabídku odpovědět.


 
Po pár dnech jsem dostal odpověď od údajného majitele bytu, říkejme mu pan Vegard. Byla psána lámanou češtinou, nejspíše za použití Google Translator. Zkráceně mail obsahoval informaci, že pan Vegard pochází z Norska, kde také bydlí. Zde v Brně studoval jeho syn, který ale odjel za prací do USA, a tak je tedy byt volný. K pronájmu bytu bude využita (prozatím nespecifikovaná) realitní společnost, která zajistí zpracování plateb, podpis smlouvy a předání klíčů.
 
Již teď může být nabídka podezřelá, ale žijeme v době, kdy se lidé běžně stěhují za studiem nebo za prací do zahraničí, a tak není důvod mít velkých pochybností. Samozřejmě mě zajímalo, která realitní společnost bude služby zprostředkovávat, a kdy se mohu přijít na byt podívat. Zatím jsem měl k dispozici pouze fotky z inzerátu.
 
Pan Vegard mi odpověděl, že všechny věci bude zařizovat společnost Airbnb, což pro mě bylo zajímavé, neboť jsem do té doby netušil, že tato společnost dělá také dlouhodobé pronájmy. Dále mi oznámil, že prohlídka bohužel zatím není možná, neboť on v České republice není a má špatné zkušenosti s předchozími zájemci o byt. Ti měli domluvenou osobní prohlídku, kvůli které pan Vegard přiletěl až z Norska, zaplatil si ubytování v Brně, ale zájemci se na prohlídku nedostavili a poté ani nezvedali telefon. Proto se pan Vegard rozhodl, že vše bude zajišťovat společnost Airbnb, aby se tomuto příště již vyhnul. Vysvětlil mi celý proces až po předání klíčů, háček byl ovšem v jedné věci. Nejdříve zaplatím Airbnb tři měsíční nájmy jako zálohu a až poté se s agentem půjdeme na byt podívat. Pokud se mi bude líbit, agent mi předá klíče od bytu a peníze pošle panu Vegardovi, v opačném případě mi vrátí peníze na účet.


 
Takový postup není běžný, aby zájemce o byt nejdříve zaplatil a teprve poté měl možnost si byt prohlédnout. Ovšem vzhledem k tomu, jak funguje Airbnb, a že peníze posílám na jejich účet a ne přímo na účet pronajímatele, dalo se to přijmout. Souhlasil jsem tedy a čekal, co bude pan Vegard potřebovat k vytvoření smlouvy.
 
V dalším emailu jsem dostal informace o tom, co vše pan Vegard potřebuje k sepsání smlouvy. Jednalo se o běžné věci jako je jméno a příjmení, trvalé bydliště, telefonní číslo a email. Co se mi ale nelíbilo, byl požadavek na kopii občanského průkazu (na číslo OP se dají zařídit nebankovní půjčky online). Tento problém jsme vyřešili tím způsobem, že jsem již členem komunity Airbnb a mám u nich potvrzenou svoji totožnost, což panu Vegardovi stačilo.
 
V dalších dnech proběhla výměna několika informativních emailů. Pan Vegard mě informoval, že jakmile bude hotova smlouva, zaregistruji se k pronájmu tohoto bytu na stránkách Airbnb, přes které také provedu platbu. Poté mě kontaktuje realitní agent a můžeme se na byt jít podívat. Byl jsem ujištěn, že je vše bezproblémové a oficiální a že vše zaštiťuje Airbnb. Během těchto dnů jsem se chtěl jít alespoň podívat na samotný dům zvenčí. Bohužel mi nebylo vyhověno, protože pan Vegard má další nepříjemné předchozí zkušenosti, kdy sdělil potenciálním nájemníkům přesnou adresu (orientační číslo v inzerátu nebylo uvedeno) a ti mu přišli zdemolovat byt. Nabídka byla stále více podezřelejší. Proto jsem se rozhodl se podívat do veřejného rejstříku katastru nemovitostí, zda nějaký z těchto bytu vlastní pan Vegard. Naštěstí na ulici Křídlovická není tolik novostaveb s podzemními garážemi, takže hledání netrvalo tak dlouho.
 
Ani v jednom z bytových domů, které se na této ulici nachází, není byt, který by vlastnil pan Vegard. Tímto se pro mě stala nabídka podvodnou, protože v jednom z prvních emailů pan Vegard jasně uváděl, že je majitelem bytu. Nicméně z profesního hlediska mě zajímalo, jak bude dál celý proces "pronájmu" pokračovat, a tak jsem panu Vegardovi napsal, že jsem připravený poslat zálohu.
 
Pan Vegard mě informoval, že předal smlouvu i klíče na norskou pobočku Airbnb. Vzápětí mi došel email z Airbnb s adresou, kde se mám zaregistrovat k pronájmu a také zaplatit zálohu. Něco ale bylo v nepořádku. Email došel z adresy "airbnb@long-termrental.com", což není doména Airbnb. Registrační stránka vedla na web airbnb.com-longterm-rent.eu, což také není na doméně airbnb.com. Stránka i email vypadaly důvěryhodně, ovšem nefungovala některá ovládací tlačítka. Možnost platby byla pouze kartou, kdežto oficiální web Airbnb podporuje i PayPal, PayU a další platební metody.


 
To vše bylo jasně potvrzující, že nabídka je podvodná. Email, který přišel z falešné adresy, registrační stránka na jiné doméně, pochybný příběh a nutnost zaplatit před samotnou prohlídkou bytu byly jasně alarmující a člověka by měly odradit od dalšího pokračování. Panu Vegardovi jsem oznámil, že na jeho nabídku nemohu kývnout, protože se mi zdá podvodná. Na to byla stránka s inzerátem smazána a zrušena také doména "com-longterm-rent.eu", na které se nacházela registrační stránka. Pan Vegard se poté už neozval.
 
Jak tedy rozpoznat podvodný inzerát? Používejte selský rozum, pokud se vám něco nezdá, zkuste si zjistit co nejvíce informací o předmětu inzerátu a o inzerentovi. Využívejte k tomu veřejné dostupné rejstříky informací. V případě emailů nebo webových stránek kontrolujte doménu, důležité je to, co se nachází před poslední tečkou. Stránka "mojebanka.bank-service.eu" rozhodně nebude patřit vaší bance. V případě problému neváhejte požadovat důkazy o vlastnictví bytu nebo jiného nabízeného předmětu. A rozhodně neplaťte dotyčnému dříve, než danou věc uvidíte!

David Pecl, AEC David Pecl
Security Specialist
AEC a.s.