Ransomwarové útoky ochromily několik zemí, ohrožené jsou i další státy
06.02.2023
Ransomwarové útoky ochromily několik zemí, ohrožené jsou i další státy

„Zaznamenali jsme velmi závažné kyberútoky zejména na francouzskou a italskou infrastrukturu. Kyberzločinci přišli s novou, podstatně ničivější taktikou, která jde daleko za hranici běžných útoků na soukromé organizace. Podobné ransomwarové útoky mohou mít dopad na všechny občany a způsobit problémy na státní, ale i globální úrovni.

Ransomware je stále větší hrozbou a od září minulého roku sledujeme neustálý nárůst těchto útoků. V roce 2023 se riziko ještě stupňuje, takže je zásadní, aby jednotlivci, organizace i celé státy používali odpovídající preventivní bezpečnostní opatření a společně dokázali čelit této agresivní hrozbě,“ říká Peter Kovalčík, regionální ředitel, Security Engineer Eastern Europe z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

„Masivní kyberútoky na ESXi servery jsou jedním z nejrozsáhlejších útoků na stroje s jiným operačním systémem než Windows. Situace je ale mnohem vážnější, protože donedávna se ransomware omezoval primárně na počítače se systémem Windows. Kyberzločinci si však uvědomili, jak jsou linuxové servery pro organizace a instituce klíčové, proto investovali značné úsilí do vývoje nových kybernetických zbraní a vylepšení ransomwaru.

Podle našich informací se ransomwarový útok neomezoval pouze na francouzskou a italskou IT infrastrukturu, ale útoky měly dopad i na Kanadu, USA a další země. Kyberzločinci využili zranitelnost CVE-2021-21974, která byla nahlášena již v únoru 2021. Útoky mohou mít ještě ničivější dopad, protože na napadených serverech obvykle běží další virtuální servery. Škody jsou tedy pravděpodobně větší, než si vůbec dokážeme představit.“