Ruská hackerská skupina útočila na české weby
14.01.2023
Ruská hackerská skupina útočila na české weby

„Ruská hackerská skupina NoName057(16), která v uplynulých týdnech a měsících aktivně útočila na nepřátele Ruska a shodila weby v Polsku, Finsku, Litvě, Norsku a dalších zemích, se včera zaměřila na řadu českých webů. 

Útokům čelilo například ministerstvo zahraničních věcí, stránky prezidentského kandidáta Tomáše Zimy nebo stránky Hlídač státu. Skupina se svými úspěchy chlubí na Telegramu, kde má více než 18 000 odběratelů.Skupina NoName057(16) použila demonstrativní DDoS útoky, které mají upoutat pozornost a vystrašit společnost. Je ale nutné se připravit i na daleko sofistikovanější a destruktivnější útoky. Z našich dat jasně vyplývá, že svět kyberzločinu neustále sílí. Nikdo není v bezpečí, což dokazuje i analýza útoků za předchozí rok. V roce 2022 došlo ve srovnání s rokem 2021 k nárůstu kyberútoků o 38 %.

Právě vlna hacktivismu a politicky motivovaných útoků bude sílit i v roce 2023. V minulosti jsme podobné útoky viděli pouze od decentralizované skupiny Anonymous, nyní jsou velmi aktivní i dobře organizované, často státy sponzorované, profesionální skupiny, které se snaží ochromit vlády i velké korporace. A s nástupem AI technologií bude situace dále eskalovat.

Je proto bezpodmínečně nutné používat pokročilá bezpečnostní řešení a zaměřit se na prevenci a vzdělávání zaměstnanců. Vzhledem k epidemii ransomwarových útoků je zásadní také segmentovat systémy, zálohovat data a nastavit plán obnovy v případě úspěšného útoku.

Současně by měl každý jeden uživatel pečlivě chránit svá zařízení, včetně IoT, aby je nemohli kyberzločinci používat k útokům. Protože botnety složené z milionů infikovaných zařízení jsou ničivou zbraní,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.