Ruská hackerská skupina útočila na ČSOB, slovenská ministerstva a další instituce
03.03.2023
Ruská hackerská skupina útočila na ČSOB, slovenská ministerstva a další instituce

​Ruská hacktivistická skupina NoName057(16), která je aktivní od března 2022 a jejíž vznik může souviset s válečným konfliktem, znovu významně útočila v České republice a na Slovensku. 


ČSOB se celé dopoledne potýkala s kybernetickým útokem​, kvůli kterému nefungovalo internetové bankovnictví, platby kartou na Internetu a aplikace Smart. Zhruba o půl druhé odpoledne se podařilo všechny služby obnovit.

ČSOB je stoprocentní dceřinou společností KBC Bank NV, jejíž akcie jsou drženy (přímo nebo nepřímo) společností KBC Group NV. Obě společnosti sídlí v Bruselu v Belgii.

Banka vydala následující prohlášení:

Vážení klienti,

zaznamenali jsme kybernetický útok, který způsobil výpadek bankovních služeb. Při útoku nebyly nikterak zasaženy interní systémy, veškeré finance i klientská data jsou v bezpečí. Aktuálně jsou již všechny služby funkční, v ojedinělých případech se může vyskytnout výpadek. Plně funkční jsou také bankomaty ČSOB i platební terminály. Služby jsme také spustili v pobočkové síti skupiny ČSOB a na České poště. Za veškeré komplikace se vám omlouváme.

 Vaše ČSOB


„Proruská skupina NoName057(16) se už dříve snažila ovlivnit české prezidentské volby, když opakovaně útočila na vládní webové stránky, stránky některých prezidentských kandidátů i významné společnosti ve výrobním sektoru. Nyní jsme viděli masivní vlnu útoků na ČSOB a také na slovenská ministerstva vnitra a obrany nebo na energetickou společnost Slovenské elektrárne. Skupina se útoky chlubí na svých stránkách, má se jednat o další odvetu za podporu Ukrajiny. Hackeři z této skupiny útočí od začátku války po celém světě a napadají země, které se snaží nějakým způsobem podpořit Ukrajinu. Skupina komunikuje primárně prostřednictvím Telegramu, kde má hlavní ruskojazyčný kanál s více než 20 000 členy, kanál v angličtině a kromě toho nabízí dobrovolníkům účast v projektu DDosia Projects, v rámci kterého se mohou dobrovolníci zapojit do plánovaných útoků. Nejaktivnější z nich dokonce dostávají finanční odměny ve výši až 25 000 Kč,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.

 

 

 


​​