Ruští hackeři se chlubí dalšími kyberútoky na české prezidentské volby
27.01.2023
Ruští hackeři se chlubí dalšími kyberútoky na české prezidentské volby

Check Point Research upozorňuje, že ruští hackeři, v čele s hacktivistickou skupinou NoName057(16), která byla založena v březnu 2022 po začátku válečného konfliktu, znovu stupňují kyberútoky na stránky související s českými prezidentskými volbami. ​

Útočníkům se dnes znovu podařilo shodit například stránky generála Petra Pavla, stránky Hlídač státu nebo stránky ministerstva zahraničí.
„Podobné kyberútoky jsme viděli už během prvního kola prezidentských voleb. Varovali jsme, že další vlna bude následovat, protože kyberzločinci si takovouto příležitost nenechají utéct. Ruští hackeři znovu používají především demonstrativní DDoS útoky, které dočasně vyřadí webové stránky z provozu. Není proto důvod k nějaké zásadní panice nebo obavám z ovlivnění výsledků voleb, takové útoky bychom mohli přirovnat například k protestnímu pochodu před budovou ministerstva, který dočasně zhorší přístup do budovy. Ale je potřeba se zároveň připravit i na sofistikovanější hrozby. Můžeme očekávat, že kyberzločinci ještě neřekli poslední slovo a s útoky budou pokračovat. Mohou se také během víkendu zaměřit na weby informující o výsledcích voleb. Síla a úspěch útoků souvisí i s finančními odměnami ve výši 6 500 až 25 000 Kč, které nejaktivnějším hackerům rozdává právě proruská skupina NoName057(16). Kromě vládních a kandidátských webů se kyberzločinci zaměřují i na další významné české společnosti,“ říká Miloslav Lujka, Country Manager Czech Republic, Slovakia & Hungary z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.